Tryb Kolokacja skierowany jest do Operatorów, którzy zamierzają zapewnić całą infrastrukturę telekomunikacyjną pomiędzy węzłami komutacyjnymi sieci T‑Mobile Polska oraz sieci Operatora. Przy realizacji Punktu Styku Sieci w oparciu o Kolokację wyróżniamy następujące komponenty połączenia:
- łącze transmisyjne doprowadzone przez Operatora do przełącznicy ODF T‑Mobile Polska po stronie liniowej;
- urządzenie telekomunikacyjne zainstalowane w szafie Operatora lub w szafie T‑Mobile Polska;
- połączenia optyczne i elektryczne wychodzące z urządzeń Operatora zakończone na przełącznicach T‑Mobile Polska.
Specyfikacja techniczne realizacji trybu Kolokacji
Operator buduje Fizyczny Punktu Styku Sieci w trybie Kolokacji w oparciu o warunki techniczne i organizacyjne przedstawione przez T‑Mobile Polska oraz w oparciu o projekt instalacji urządzeń telekomunikacyjnych Operatora zaakceptowany przez T‑Mobile Polska. Koszt dostosowania infrastruktury telekomunikacyjnej T‑Mobile Polska na potrzeby realizacji Fizycznego Punktu Styku Sieci, ponosi Operator wnioskujący o budowę Fizycznego Punktu Styku Sieci. Warunkiem realizacji Fizycznego Punktu Styku Sieci w trybie Kolokacji jest zgłoszenie do realizacji minimum 8 połączeń E1 lub 240 sesji dla technologii SIP.
Operator we własnym zakresie i na własny koszt przygotowuje projekt instalacji, realizuje wszystkie prace związane z wprowadzeniem kabla telekomunikacyjnego do obiektu T‑Mobile Polska, prowadzeniem kabla wewnątrz obiektu oraz zakończeniem kabla telekomunikacyjnego na przełącznicy T‑Mobile Polska. Równocześnie Operator jest odpowiedzialny za wykonanie prac instalacyjnych urządzeń telekomunikacyjnych oraz za wykonanie połączeń pomiędzy urządzeniem a przełącznicami T‑Mobile Polska.
T-Mobile Polska zobowiązuje się przedstawić warunki techniczne i organizacyjne przeprowadzenia budowy Fizycznego Punktu Styku Sieci, utrzymywać nadzór nad prowadzonymi pracami oraz dostarczyć miejsce na przełącznicach T‑Mobile Polska, które będą wykorzystywane do realizacji połączenia sieci.
Urządzenia telekomunikacyjne instalowane w ramach trybu Kolokacji mogą być wykorzystywane wyłączenie do wykonywania połączeń z elementami sieciowymi należącymi do T‑Mobile Polska.
T-Mobile Polska dopuszcza realizację trybu Kolokacji w oparciu o wprowadzenie kabla światłowodowego na obiekt T‑Mobile Polska i usługę demultipleksacji (bez konieczności instalacji urządzeń transmisyjnych Operatora).
Ubezpieczenie w trybie Kolokacja
Warunkiem realizacji Fizycznego Punktu Stuku Sieci w trybie Kolokacji jest posiadanie przez Operatora polisy ubezpieczeniowej gwarantującej pokrycie ewentualnych szkód powstałych w związku z pracami wykonywanymi przez Operatora na obiekcie T‑Mobile Polska. W szczególności zakres polisy ubezpieczeniowej powinien obejmować ubezpieczenie od wszelkich szkód, jakie mogą zostać poczynione działaniem urządzeń Operatora w danym obiekcie, jak również pracą pracowników Operatora wobec urządzeń i infrastruktury telekomunikacyjnej T‑Mobile Polska oraz innych operatorów posiadających urządzenia w danym obiekcie.
Kolokacja
W ramach budowy Fizycznego Punktu Styku Sieci, T‑Mobile Polska realizuje następujące czynności/procesy:
-
Analiza techniczna - sprawdzenie możliwości technicznych realizacji budowy Fizycznego Punktu Styku Sieci;
-
Nadzór nad pracami Operatora - czynności nadzoru instalacji i koordynacji prac związanych z budową Fizycznego Punktu Styku Sieci;
-
Zakończenie kabli na przełącznicy optycznej T‑Mobile Polska - czynność polegająca na umożliwieniu operatorowi zakończenia kabli optycznych na przełącznicy T‑Mobile Polska;
-
Zakończenie kabli na przełącznicy cyfrowej T‑Mobile Polska - czynność polegająca na umożliwieniu operatorowi zakończenia kabli na przełącznicy T‑Mobile Polska;
-
Przygotowanie infrastruktury telekomunikacyjnej T‑Mobile Polska dla celów Kolokacji - usługa obejmuje wszelkie prace związane z przygotowaniem przez T‑Mobile Polska infrastruktury telekomunikacyjnej w celu umieszczenia urządzeń Operatora w danym obiekcie T‑Mobile Polska.
W ramach utrzymania Fizycznego Punktu Styku Sieci, T‑Mobile Polska realizuje następujące usługi (usługi cykliczne):
-
Udostępnianie powierzchni - usługa polega na udostępnianiu powierzchni pod szafę teleinformatyczną Operatora. Wielkość udostępnionej powierzchni pod szafę teleinformatyczną jest ustalana jako powierzchnia rzutu szafy teleinformatycznej wraz z powierzchnią serwisową (dostęp do szafy z przodu i z tyłu jako kwadrat o boku równym szerokości szafy);
-
Energia elektryczna - wykorzystanie energii elektrycznej przez urządzenia Operatora zainstalowane w danym obiekcie liczona według wzoru: Moc znamionowa urządzenia x 24 x 30 x stawka za kWh;
-
Demultipleksacja strumienia STM-1 (niezależnie od ilości rozszytych strumieni 2 Mbit/s) - usługa polega na udostępnieniu demultipleksera T‑Mobile Polska w celu rozszycia strumienia 2 Mbit/s.;
-
Demultipleksacja strumienia Gigabit Ethernet;
-
Udostępnienie pozostałych elementów infrastruktury telekomunikacyjnej T‑Mobile Polska - usługa polega na udostępnieniu infrastruktury telekomunikacyjnej T‑Mobile Polska (studnie kablowe, przepusty kablowe itd.) dla celów realizacji Fizycznego Punktu Styku Sieci.
Opłaty za ww. czynności/procesy realizowane przez T‑Mobile Polska w ramach trybu Kolokacji są ustalone za każdym razem indywidualnie dla każdego przypadku.