T-MOBILE04.12.2015

Przyszłość to eSIM

Po 25 latach obecności na rynku karty SIM jakie znamy mogą zniknąć nam z oczu. Tradycyjne plastikowe karty SIM, tak ważne w smartfonach i tabletach, zostaną zastąpione przez wbudowane karty SIM (w skrócie – eSIM). Oznacza to, że w przyszłości karta będzie na stałe wbudowana w urządzenie. Będzie ona zawierała informacje dotyczące profilu użytkownika i oferowała możliwość jego zdalnej aktualizacji.

To nowe rozwiązanie zapewni użytkownikowi praktyczne korzyści. Każdy z nas szukał kiedyś nerwowo spinacza, żeby otworzyć gniazdo karty SIM. Pożyczano też nożyczki do paznokci, by przyciąć kartę SIM do formatu nano. Dzięki karcie eSIM zapomnimy o tego typu skomplikowanych czynnościach.

To nie jest jej jedyna zaleta: możliwości karty eSIM są imponujące, co czyni ją kolejnym logicznym krokiem w postępującym procesie cyfryzacji całego świata. Wprowadzenie karty eSIM przyspieszy proces łączenia maszyn i przyczyni się do rozwinięcia Internetu rzeczy. W przyszłości jeszcze więcej urządzeń uzyska dostęp do Internetu. Według prognoz do roku 2020 każdy z nas będzie miał do dyspozycji do dziesięciu urządzeń. Smartfony, laptopy, samochody, opaski fitness, zegarki uzyskają dostęp do sieci. Warto więc, by wszystkie te urządzenia były łatwe do aktywowania i zarządzania. Umożliwia to właśnie karta eSIM.

Przypisanie urządzeń do konkretnego konta jest dziecinnie proste. Po zeskanowaniu numeru identyfikacyjnego nowego tabletu urządzenie zostanie aktywowane i przyłączone do sieci, w której znajdują się już inne podłączone urządzenia i produkty. Karta eSIM pozwoli również na zarządzanie poprzez jedną umowę większą liczbą urządzeń, niż było to możliwe do tej pory. Jednym ze sposobów na zdobycie przychylności naszych klientów jest zaoferowanie im prostych, atrakcyjnych rozwiązań. Innym jest zapewnienie wysokiej jakości sieci. Temat jakości sieci stanie się jeszcze ważniejszy wraz w pojawieniem się kart eSIM, ponieważ klienci będą mogli bezpośrednio porównać między sobą różne sieci. Nie obawiamy się takich porównań.

Jeśli jednak chcemy, by karty eSIM odniosły sukces, nie możemy koncentrować się wyłącznie na własnym ogródku. Osiągnięcie światowego otwartego standardu jest nieodzowną częścią procesu. Sektor potrzebuje wspólnych rozwiązań interoperacyjnych. Autorskie rozwiązania nie mają tu zastosowania. Deutsche Telekom uważa, że karta SIM wbudowana na stałe oferuje wiele możliwości. Firma od wielu lat angażuje się w pracę licznych komitetów międzynarodowych, poświęconą rozwojowi otwartego standardu eSIM. Nie wierzymy w zamknięte ekosystemy. Operatorzy sieci, producenci urządzeń i kart SIM pracują wspólnie pod egidą GSMA nad jednym standardem, który ma zostać ogłoszony w 2016 roku. Standard ten określi wymagania techniczne dla karty eSIM i sporządzi zasady, według których eSIM będzie działał.

To, że eSIM jest blisko, nie budzi żadnych wątpliwości. Jesteśmy przekonani, że nowy standard eSIM dla urządzeń konsumenckich pojawi się na rynku już w 2016 roku, a na dobre wystartuje w roku 2017. Pierwsze rozwiązania będą najprawdopodobniej opracowane do stosowania na urządzeniach do noszenia. Stosowanie kart SIM w urządzeniach tego typu jest obecnie wyzwaniem dla producentów. Zatem czy może być coś prostszego, niż korzystanie z karty eSIM, którą można zintegrować bezpośrednio z takimi przedmiotami? Na początku poznamy rozwiązania hybrydowe, łączące cechy kart eSIM i kart plastikowych. Ale naszym zdaniem zwykłe plastikowe karty SIM znikną w ciągu dziesięciu lat. Będzie to również bardzo pożądany dla środowiska skutek uboczny! Teraz łatwo zrozumieć, dlaczego przyszłość to eSIM.

PODZIEL SIĘ

TAGI

ZAŁĄCZNIKI

ZDJĘCIA

PLIKI

Polski English
T-Mobile Polska