MARLENA CZAPLAK-KSIĄŻEK20.05.2020

T-Mobile partnerem Medycznego Zespołu Ratunkowego PCPM walczącego z COVID-19

Od kilku tygodni żyjemy i pracujemy w zupełnie nowych warunkach i na nowych zasadach. Obserwujemy codziennie i śledzimy dokładnie działania naszych nowych bohaterów – pracowników ochrony zdrowia, którzy na co dzień walczą z najgroźniejszym przeciwnikiem naszych czasów – koronawirusem. Dla T-Mobile, firmy, której działania społeczne zajmują ważną część w strategii biznesowej, było oczywistym, że w tych wymagających okolicznościach organizacja musi dać z siebie wszystko, by przekazać pomoc tym, którzy dziś najbardziej jej potrzebują. Dlatego 20 maja T-Mobile i Fundacja PCPM podpisały partnerską umowę o współpracy.

T-Mobile Polska łączy siły z Medycznym Zespołem Ratunkowym PCPM działającym przy Fundacji PCPM, pod egidą Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Członkowie Zespołu to ludzie z pasją, oddani misji pomagania, którzy angażują się w pracę organizacji poza swoimi standardowymi obowiązkami w swoich placówkach medycznych lub ratowniczych. Od początku wybuchu epidemii polscy lekarze i ratownicy walczą o zdrowie i życie pacjentów w swoich rodzimych placówkach w całym kraju. To, że są zrzeszeni w międzynarodowej organizacji, daje im dostęp do raportów, procedur z całego świata. Tę cenną wiedzę wykorzystują na co dzień w polskich instytucjach i ośrodkach zdrowia, by nieść jak najlepszą pomoc i eliminować błędy popełniane w innych krajach. Ale to nie wszystko. Medyczny Zespół Ratunkowy PCPM powoływany jest na międzynarodowe misje - te organizowane przez rządy państw, jak również te przez WHO. Na początku marca polski zespół został powołany na wyjątkowo trudną misję we Włoszech. Jej celem było wsparcie lekarzy w Lombardii, w sercu pandemii koronawirusa. Doświadczenie i wiedza, jaką zdobyli podczas tej misji są bezcenne. Po powrocie do kraju, podczas kwarantanny, członkowie ekipy intensywnie wykorzystali czas na dzielenie się wiedzą, przekazywanie procedur i wniosków z misji polskim medykom. Członkowie Zespołu byli też z misją WHO w Kirgistanie, kraju, w którym opieka zdrowotna jest na bardzo niskim poziomie i który potrzebował natychmiastowego wsparcia od medyków z doświadczeniem w walce z koronawirusem. 10-dniowa misja objęła szkolenie personelu w kirgiskich szpitalach, uwzględniające zarówno wytyczne WHO, jak i doświadczenia części zespołu z niedawnej misji medycznej we włoskiej Lombardii.

Oprócz wspomnianego już wsparcia w szpitalach i placówkach medycznych w Polsce, PCPM organizuje również pomoc dla hospicjów domowych i osób bezdomnych, szyjąc i dystrybuując wraz z wolontariuszami maseczki ochronne. Organizacja od początku epidemii reaguje również na potrzeby polskich szpitali - przekazała swoje zapasy środków ochronnych i dezynfekcyjnych, ubrania jednorazowe i rękawiczki, jak również wyposażyła trzy placówki w swoje szpitalne namioty polowe, które służą do pierwszej weryfikacji pacjentów, zanim ci trafią do szpitali czy na oddziały ratunkowe.

  • „Na świecie jest tylko około 30 medycznych zespołów ratunkowych certyfikowanych przez WHO, w tym jeden z Polski, prowadzony przez Fundację PCPM. W ubiegłych latach polscy lekarze i ratownicy medyczni nieśli pomoc m.in. ofiarom trzęsienia ziemi w Nepalu czy kryzysów humanitarnych w Iraku i Ugandzie. Sytuacja, z jaką musimy się mierzyć teraz, jest zupełnie inna, a zagrożenie dla lekarzy i ratowników Zespołu większe. Mimo tych trudności zdecydowaliśmy się wysłać solidarną pomoc do Włoch i Kirgistanu. Gotowi jesteśmy na kolejne wyzwania, by nieść pomoc potrzebującym, ale do tego potrzebujemy wsparcia takich firm jak T-Mobile. Cieszymy się z tego partnerstwa i chcielibyśmy je w przyszłości rozwijać”

    - powiedział dr Wojciech Wilk, Prezes PCPM.

Za niezwykle niebezpieczną misję w Lombardii, polscy medycy otrzymali specjalne podziękowania od szefowej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen oraz polskiego rządu. Na podstawie zdobytej podczas wyjazdu wiedzy i bezcennego doświadczenia powstał raport, który przyczynił się do wyznaczenia standardów dla placówek w Polsce. Medyczny Zespół Ratunkowy PCPM wykorzystał też zdobytą wiedzą w działaniach pod egidą Światowej Organizacji Zdrowia.

  • „Niezwykle cieszę się, że jako T-Mobile możemy dołożyć swoją cegiełkę w obecnej walce z koronawirusem i wesprzeć tych, którzy narażają swoje zdrowie, by ratować ludzkie życie. Podziwiamy pracę Medycznego Zespołu Ratunkowego, jego zaangażowanie w niesienie pomocy nie od dziś. Szczególnie, że wiąże się ona z niezwykłym ryzykiem - misje, zarówno te związane z Covidem-19, jak i poprzednie, dotyczące klęsk żywiołowych czy katastrof, odbywają się zawsze w miejscach niebezpiecznych, w bardzo ciężkich warunkach. Dla nas członkowie PCPM to prawdziwi bohaterowie i nie możemy przejść obojętnie obok ich działań. Dlatego łączymy się w pomocy i chcemy, aby ta współpraca trwała jak najdłużej”

    – powiedział Prezes T-Mobile Polska Andreas Maierhofer.

Współpraca T-Mobile i Medycznego Zespołu Ratunkowego PCPM będzie wielowymiarowa. Operator, oprócz wsparcia finansowego, będzie wspomagał PCPM w działaniach komunikacyjnych, w dotarciu do jak najszerszej liczby odbiorców, wspólnie będzie organizował akcje edukacyjne i społeczne. Szczegóły kolejnych działań firma będzie komunikować na bieżąco.

Zachęcamy do obejrzenia krótkiego filmu, który pokazuje działania Medycznego Zespołu Ratunkowego PCPM

 

Więcej informacji o podjętych przez T-Mobile Polska aktywnościach podczas pandemii koronawirusa można znaleźć na stronie: www.t-mobile.pl/c/jestesmy-tu-dla-ciebie.

Szczegółowe informacje o tym, jak wspomóc Medyczny Zespół Ratunkowy PCPM znajdują się na stronie: pcpcm.org.pl/ratownicy.

 

 

PODZIEL SIĘ

ZAŁĄCZNIKI

Polski English
T-Mobile Polska