T-Mobile pomoże badaczom w monitorowaniu populacji orłów bielików zamieszkującej teren SGGW

21.06.2023Milena Tkaczyk
W trosce o środowisko naturalne najważniejsza jest wiedza o tym, jak ono funkcjonuje i co jest mu potrzebne – jednym z kluczowych elementów zbierania tej wiedzy jest monitorowanie migracji gatunków chronionych. T-Mobile od lat aktywnie wspiera te działania zapewniając łączność dla loggerów umożliwiających śledzenie i analizę życia zwierząt pozostających pod ochroną. Teraz magentowy operator wzbija się jeszcze wyżej: we współpracy z Centrum Edukacji Przyrodniczo-Leśnej w Rogowie i Komitetem Ochrony Orłów założył on „magentowe obrączki” orłom bielikom posiadającym gniazda na terenie Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.

Magentowa sieć wspiera inicjatywy monitorowania populacji rozmaitych gatunków już od 2011 roku. Wtedy to obserwacją zostały objęte żubry, natomiast 8 lat później, w 2019 roku, loggery otrzymały także ośrodki badające rysie. Rozwiązanie działające w oparciu o urządzenia firmy inVentia przesyła badaczom dane dzięki łączności T-Mobile.

W T-Mobile wiemy, że technologia może służyć środowisku naturalnemu, a troska o otaczający nas świat jest wpisana w DNA naszej organizacji. Jest to już kolejna współpraca, która pokazuje wspaniałe zastosowanie naszych rozwiązań w stylu #greenmagenta. Niezmiernie cieszymy się, że możemy wspierać działania badaczy, którzy swoim zaangażowaniem pomagają chronionym gatunkom zamieszkującym Polskę – mówi Krystian Witkowski, Top Account Manager z T-Mobile Polska.

wspólnie z CEPL w Rogowie projekt zakłada wykorzystanie loggerów GPS do badania życia ptaków chronionych, w tym orłów bielików, bocianów czarnych oraz puchaczy. Te pierwsze ptaki osiedliły się w lasach SGGW, gdzie mają dwa gniazda. Trasy lotów młodych przedstawicieli gatunku można śledzić online, a zebrane dane dotyczące ich migracji posłużą w badaniach naukowych. Dzięki temu sukcesywnie rośnie baza wiedzy o życiu i zachowaniach ptaków.

Nowoczesne technologie zbierania i przesyłu danych wspierają naukę i pomagają przekraczać kolejne granice poznawcze. Zwłaszcza loggery gps-gsm umożliwiają śledzenie pozycji orłów i bocianów czarnych w interwale nawet co kilka minut. To olbrzymia szansa, by naprawdę bardzo dokładnie poznać zwyczaje tych rzadkich ptaków, ich miejsca koczowań lub trasy migracji i związane z tym zagrożenia. Zaskakujące są na przykład informacje o bielikach latających czasami regularnie po pokarm nawet 20 kilometrów od gniazda lub bocianach czarnych pokonujących podczas afrykańskiej podróży po 300-400, a czasami nawet ponad 500 kilometrów dziennie! Lokalizacja wskazanych przez bieliki żerowisk w Polsce lub miejsc postojowych bocianów w Europie i Afryce, pozwoli nam w konsekwencji lepiej chronić te gatunki w skali globalnej – mówi Dariusz Anderwald, kierownik CEPL i prezes KOO.

Współpraca nauki i technologii

Projekt obejmujący monitoring orłów bielików to nie pierwsza inicjatywa T-Mobile i SGGW, w której technologia i nauka ściśle ze sobą współpracują. W obrębie uczelni powstaje inteligentna strefa badań, wprowadzająca w życie ideę „precyzyjnego rolnictwa”. Dzięki rozwiązaniom IoT możliwe jest zdalne zarządzanie uprawami i monitoring parametrów środowiskowych. Najnowsza inicjatywa stanowi zaś przy tym element działania zgodnie z założeniami #greenmagenta, w które wpisuje się zaangażowanie T-Mobile w działania dla ochrony środowiska oraz kluczowa dla tożsamości magentowego operatora troska o naszą planetę.

Inne artykuły

27.11.2023Adrianna Maron

eSIM dla klientów usług T-Mobile na kartę, MIX oraz Heyah na kartę

Stale rozwijamy usługi, tak by służyły naszym klientom. Dlatego teraz również klienci ofert T-Mobile na kartę, MIX oraz Heyah na kartę mogą już korzystać z eSIM. Wirtualną kartę SIM mogą zainstalować w prosty sposób,...
Czytaj więcej
23.11.2023Adrianna Maron

Black Friday w T-Mobile na kartę i Heyah na kartę – doładuj konto i zgarnij...

Sprawdzenie przepisu na świąteczne dania, poszukiwanie prezentu dla bliskiej osoby czy wieczorny relaks z serialem – jest wiele powodów, by skorzystać z internetu. I najlepiej mieć go pod ręką w smartfonie. Dlatego dobrze zadbać...
Czytaj więcej
20.11.2023Barbara Rożyńska

Kobiety w IT mają moc! T-Mobile partnerem 5. edycji Uniwersytetu Sukcesu

W branży IT lepiej radzą sobie mężczyźni? Nic bardziej mylnego! T-Mobile Polska doskonale wie, że świat innowacji jest otwarty dla każdego i tworzony przez różnorodne zespoły. Marka ogłasza właśnie partnerstwo z Uniwersytetem Sukcesu,...
Czytaj więcej

Bądźmy w kontakcie

Jesteś dziennikarzem lub blogerem? Zarejestruj się, by być na bieżąco z informacjami prasowymi.

Zapisując się do newslettera zgadzasz się z Regulaminem. Otwórz pełną treść zgody. W każdym momencie możesz wycofać zgodę.