T-MOBILE16.05.2000

System GPRS w sieci Era GSM

Podczas obchodów Światowego Dnia Telekomunikacji w Centrum Szkolenia Wojska Polskiego, ul. Żwirki i Wigury 9/13 w Warszawie, Polska Telefonia Cyfrowa Sp. z o.o. - Era GSM jako pierwszy operator GSM w Polsce na własnym stoisku zaprezentowała testowe działanie systemu GPRS.

Operator sieci Era GSM pracuje obecnie nad wprowadzeniem nowej technologii pakietowego przesyłania danych w sieci GSM - platformą GPRS (General Packet Radio Service). Dopiero technologia GPRS w połączeniu z usługami na bazie WAP stworzy doskonałą kombinację nowych usług oraz pozwoli w pełni wykorzystać możliwości nowych aplikacji. Obecnie Era GSM testuje platformy dwóch różnych dostawców firm: Alcatel i Siemens.

Rozwój cyfrowej telefonii przenośnej zmierza w kierunku usprawnienia przesyłania dużych ilości danych przez telefony GSM. Już teraz dużą popularność zdobywa sobie system usług internetowych dla telefonów przenośnych - WAP. Niestety obecnie stosowane technologie transmisji danych w telefonach GSM oferują bardzo niskie prędkości transmisji niewystarczające do pełnego wykorzystania możliwości Internetu.

Platforma GPRS jest nową technologią przesyłania danych w sieciach telefonii przenośnej GSM, pozwalającą na transmisję danych z prędkością do 115 kb/s. Jest to prawie 2 razy szybciej niż transfer danych w sieciach stałych. Dane w technologii GPRS przesyłane są w postaci pakietów. Telefon może mieć na stałe otwartą sesję transmisyjną, ale zasoby sieci (rzeczywista transmisja pakietów) są zajmowane tylko w momencie przesyłania danych.

System GPRS umożliwia szybkie przesyłanie danych bez długiego czasu ustanawiania połączenia, co ma miejsce przy komutacji łączy. Dane są wysyłane natychmiast po zgłoszeniu takiej chęci przez użytkownika. W porównaniu z technologią komutacji łączy, system GPRS stanowi nową jakość w technologii GSM także w tworzeniu aplikacji "zarezerwowanych" tylko dla operatorów sieci stałych (na przykład autoryzacja kart kredytowych gdzie czas realizacji połączenia a potem czas autoryzacji jest sprawą kluczową dla klienta).

ERA GSM wprowadzi na bazie architektury GPRS zespół nowych produktów w połączeniu także z technologią WAP. Produkty będą adresowane zarówno do klientów biznesowych jak i do indywidualnych.

Dzięki pakietowej strukturze przesyłania danych w systemie GPRS, możliwe jest znaczne obniżenie kosztów przesyłania danych. ERA GSM udostępni swoim abonentom bezprzewodowy dostęp do światowych zasobów Internetu z każdego miejsca na świecie w taki sposób aby koszt połączenia był porównywalny z kosztem w sieciach stałych przy zbliżonej jakości i szybkości połączenia.

PODZIEL SIĘ

ZAŁĄCZNIKI

ZDJĘCIA

PLIKI

Polski English
T-Mobile Polska